Správa nemovitostí v Brně má na starosti dva základní pracovní segmenty, a sice administrativní záležitosti, a věcné neboli technické. Jak si konkrétně představit věcnou správu budov, co vlastně taková správa objektů po technické stránce obnáší? Mohli bychom si to osvěžit na některých příkladech z praxe:
Už zase nejede výtah – typická situace v bytových domech, kdy dojde k poruše výtahu nebo k rozbití okna, poničení poštovních schránek či sklepních dveří a k dalším událostem, způsobeným vandaly a jinými nezodpovědnými lidmi. Jestliže se nenajde viník, částka za opravu se hradí z domovního fondu oprav, a o technické záležitosti nápravy situace se stará správce budovy.
Přestalo svítit světlo na chodbách – elektroinstalační práce zajišťuje ve společných prostorách bytových domů přivolaný odborník a přivolává jej správce budovy. Samozřejmě se musí od někoho dozvědět, že je třeba například vyměnit spínač světelného okruhu nebo elektrický zámek domovních dveří. Správce buď osobně dům navštěvuje, anebo se v domě nachází důvěrník, který se správcem budovy komunikuje osobně, telefonicky či písemně.
Kdy byla naposledy provedena revize komínových těles – pravidelné revize elektroinstalace, hromosvodů, plynových zařízení a komínových těles také spadají pod povinnost správce objektu. V rodinných domech se o to stará jejich majitel, v bytových domech pověřený správce. Na žádnou revizní činnost se nesmí zapomenout, jinak by tu mohlo dojít k poškození majetku v hodnotách desítek až stovek milionů korun a samozřejmě jsou v ohrožení i lidské životy.
Někdo ukopnul omítku na schodišti – jestliže se do domu nebo z domu někdo stěhuje, může se tu přihodit celá řada malérů, například vám sklouzne pračka po schodišti a zapře se o roh místnosti tak razantně, že jej urazí. Cestou poškrábe omítku a bude to tu vypadat jako po zemětřesení. Dotyčný sice škodu uhradí, ale někdo bude muset omítku vyspravit. A o to se postará správa budov.